Uszka mięsne do barszczu czerwonego
- Składniki
- 6 porcji
- Ciasto
- 300 g mąki
- szczypta soli
- 200 ml wrzącej wody
- 30 g masła lub oleju
- Farsz
- ok. 350 g gotowanej wołowiny z barszczu lub rosołu
- 1 cebula
- 2 łyżki oleju roślinnego lub masła
- grzyby z wywaru (jeśli są)
Przygotowanie
Ciasto
- Mąkę wsypać do miski, dodać sól. Do gorącej wody włożyć masło i roztopić lub wlać olej. Stopniowo wlewać do mąki, mieszając wszystko łyżką.
- Połączyć składniki i wyłożyć je na podsypaną mąką stolnicę. Zagniatać ciasto przez około 5 minut aż będzie gładkie i miękkie.
- Ciasto zabezpieczyć przed wyschnięciem i odłożyć na ok. 30 minut.
Farsz
- Mięso z rosołu lub bulionu mięsnego (wołowego) obrać od kości, usunąć skórę oraz ścięgna. Dokładnie ostudzić, odparować (można ugotować dzień wcześniej). Zważyć potrzebą ilość mięsa. Warzywa obrać w razie potrzeby.
- Cebulę pokroić w krążki i zeszklić na oleju roślinnym lub maśle.
- Mięso, warzywa z wywaru, zeszkloną cebulę oraz grzyby suszone ugotowane w wywarze (jeśli je mamy) zmielić w maszynce do mięsa o dużych oczkach lub rozdrobnić w malekserze. Można też bardzo dokładnie posiekać na desce.
- Farsz wyrobić dłonią, doprawić go solą oraz pieprzem. Niektórzy praktykują dodatkowe przesmażenie farszu na maśle.
Lepienie uszek
- Ciasto podzielić na 3 części i kolejno rozwałkowywać, resztę trzymać pod przykryciem. Ciasto rozwałkować na cienki placek (około 2 mm), podsypując stolnicę i wałek mąką.
- Małą szklaneczką o średnicy 4,5 cm wycinać kółka, na środek nakładać po 1/3 łyżeczki farszu. Placek złożyć na pół z nadzieniem w środku. Zlepić brzegi, następnie połączyć dwa końce tworząc jakby pierścionek – najlepiej zawinąć sobie pierożka wkoło wskazującego palca i zlepić końce. Najgrubszy środek „pierścionka” lekko odchylić.
- Gotowe uszka układać na stolnicy lub blacie oprószonych mąką.
- Zagotować osoloną wodę, wkładać partiami uszka, gotować na umiarkowanym ogniu przez około 1-2 minuty (w zależności od grubości ciasta). Wyławiać łyżką cedzakową i układać na talerzach lub tacy zachowując odstępy.
- Po dokładnym osuszeniu można układać w pojemniczkach, pudełkach plastikowych i trzymać w lodówce do 3 – 4 dni. Można też zamrozić na dłużej.